داستان ضرب المثل های ایرانی

داستان ضرب المثل های ایرانی

کاربرد ضرب المثل :

ضرب المثل «شتر را خواستند نعل کنند , قورباغه نیز پایش را بالا آورد»/ اندر احوال دخالت بیجا

بیشتر در مواقعی به کار میرود که فردی سوای آگاهی و دیدن جوانب یک کار , خود را به میان می‌اندازد و به قول معروف میخواهد عرض‌اندامی نماید .

خلاصه‌ای از آنچه مصطفی رحماندوست در کتاب ضرب‌المثل خویش آورده است را در اینجا میاوریم .

داستان ضرب المثل :

روزی جمعیت زیادی معرکه گرفته بودند و دور هم جمع شده بودند . دیگرانی نیز که از آنجا رد می‌شدند از روی کنجکاوی می‌رفتند تا ببینند چه خبر شده‌است .

از قرار شتربانی بود که می‌خواست به پای شترش نعل بکوبد . می‌گفت شترم بار مرا این طرف و آن طرف می‌برد و من زندگی‌ام را با بارکشی اوست که می‌گذرانم . می‌ترسم درین رفت و آمدها پایش آسیب ببیند و من بمانم و دردسرش .

ضرب المثل های ایرانی

دیگرافراد به این صحبت او خندیدند . هرکس چیزی می‌گفت : یکی می‌گفت : آخر چه کسی بر پای شترش نعل زده که تو میخواهی بکوبی . شتری که فارغ از نعل بار میبرد , دیگر به نعل چه نیازی دارد . سری را که درد نمی‌کند را نباید دستمال بست .

دیگری می‌گفت : سم شتر هم مثل اسب و الاغ است , نعل نداشته باشد زخمی میگردد .

خلاصه که هرکس در آن جمع حرفی می‌زد البته مهم این حرف‌ها نبود . . مهم شتری بود که نمی‌خواست و حوصله نداشت که بر چهار پایش نعل و میخ آهنین بکوبند . از همین رو همه سنگینی‌اش را انداخته بود روی پاهایش و هیچ‌کس نمی‌توانست آن را بلند نماید .

گفتگو در بین جمعیت همین‌طور ادامه داشت که قورباغه‌ای که در آن نزدیکی‌ها زندگی می کرد هم به جمع اضافه شد . مقداری منتظر ماند تا ببیند نتیجه چه می گردد . سر آخر خود را به فی مابین معرکه انداخت . بر کوهان شتر سوار شد و گفت : باباجان این شتر بیچاره فکر می‌کند , نعل‌کوبی درد دارد .

بیایید و بر پای من نعل بزنید تا ببیند که اصلا دردی نیز ندارد . بعد پایش را بالا آورد و با این کار همه را به خنده انداخت .

شتر که دید وی خود را وارد معرکه کرده , تکانی به خود داد و قورباغه را بر زمین و جفتکی انداخت و از میان جمع فرارو گریز کرد .

از آن به بعد زمانی شخص آگاه و باتجربه‌ای خود از قبول کاری سرباز میزند , اما آدم نا‌آگاهی که از گرفتاری آن کار خبر ندارد , برای انجامش داوطلب می گردد , می‌گویند : «شتر را می‌خواستند نعل نمایند , قورباغه هم پایش را بالا آورد . »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *